Historie CSIO
Parkurové skákání patří v dnešní době mezi nejoblíbenější a nejrozšířenější jezdecké disciplíny nejen v České republice, ale i ve světě. Spolu s drezúrou a všestranností je součástí olympijských her, má svůj Světový pohár, národní, evropská i světová mistrovství a mnoho dalších podniků. Jedinými soutěžemi, kde jezdci zastupují svou zemi v oficiálních družstvech a nehodnotí se výkony jednotlivců, je Pohár národů (mezinárodní soutěž družstev na závodech s označením CSIO) a soutěže družstev při OH, MS a ME.
Pohár národů
Historie Poháru národů sahá až do roku 1909, kdy se poprvé utkala vojenská družstva v Great Olympia Hall v Londýně, která zůstává dějištěm kvalifikací Světového poháru. Amerika a Kanada hostí dva Poháry národů, v Evropě je tomu tak pouze v Itálii. Ostatních 26 zemí pořádá po jedné soutěži.
Soutěže Poháru národů se pořádají ve dvou kolech a ve dvou úrovních. Ve "čtyřhvězdičkovém" Poháru národů soutěží v obou kolech družstva složená ze čtyř jezdců a výsledek týmu určuje součet bodů nejlepších tří jezdců. Do druhého kola postupuje pouze šest nejlepších týmů. Ve "tříhvězdičkové" soutěži startují v prvním kole čtyři jezdci, ale do druhého kola postupují pouze tři. I v tomto případě určuje výsledek týmu součet bodů tří nejlepších jezdců. v tříhvězdičkových soutěžích postupuje do druhého kola osm družstev.
CSIO-W
Zkratka jezdeckých závodů CSIO-W je v plném znění "Concours De Saut D´Obstacles Internationale Officiel", v českém překladu se jedná o "oficiální mezinárodní závody ve skokových soutěžích". W v názvu čtyřdenního jezdeckého klání znamená, že součástí těchto závodů je soutěž jednotlivců o Světový pohár. Ten je rozdělen do několika regionálních lig, z nichž nejlepší jezdci každoročně postupují do světového finále. Česká republika patří do tzv. Centrální evropské ligy.
Historie CSIO-W Poděbrady
Do roku 1998 se tyto prestižní skokové závody s označením CSIO-W pravidelně konaly na pražském Císařském (dříve Trojském) ostrově v areálu TJ Žižka Praha. Následující ročník se zde bohužel nepodařilo zrealizovat a v roce 2000 se pořadatelství ujala firma Equitop s.r.o., která CSIO uspořádala poprvé na kolbišti v lázeňském městě Poděbrady. v roce 2001 však stejná firma od pořadatelství akce odstoupila, a tak se v České republice CSIO opět neuskutečnilo.
V dalších dvou letech se funkce pořadatele ujala sama Česká jezdecká federace. V roce 2003 se CSIO-W konalo poprvé s označením čtyř hvězd, což svědčí o nejvyšší sportovní úrovni těchto závodů.
Následující očník měl svůj osud opět nejistý. Zástupci marketingové agentury Board Show, která měla CSIO-W Poděbrady 2004 pořadatelsky zajistit, krátce před podpisem smlouvy s ČJF od záměru odstoupila. Začal tak závod s časem, aby se podařilo sehnat náhradního partnera, který by akci zabezpečil. To se naštěstí podařilo a na počátku června 2004 byla uzavřena smlouva o organizačním a marketingovém zajištění CSIO-W mezi ČJF a společností Golem s.r.o. Tato společnost nebyla v přípravách jezdeckých akcí žádným nováčkem. Již v minulých letech zajišťovala při CSIO-W Poděbrady cateringové služby. Stejnou funkci měla i při Velké ceně Tarpanu 2004 pořádané na Císařském ostrově v Praze, v roce 2002 a 2003 pořádala galavečery skokového sportu.
Příchod tohoto silného partnera se ukázal být tím správným krokem a CSIO****W 2004 a 2005 byla vysoce kladně hodnocena návštěvníky i samotnými soutěžícími. Pořadatelé upravili strukturu uspořádání prostoru pro diváky, zajistili doprovodný program pro rodiny s dětmi a díky partnerům podporujícím tento krásný sport se podařilo zajistit opravdu kvalitní sportovně-společenskou událost na vysoké úrovni. Z toho také vychází cíl pořadatele pro další ročníky dosáhnout minimálně stejné úrovně jako u předchozích ročníků. Dokladem toho je například opětovná spolupráce s nejuznávanějším světovým stavitelem parkurů Olafem Petersenem, který byl autorem parkurů na posledních Olympijských hrách v Aténách, či účast jezdců, kteří reprezentovali své národy na těchto OH.
Zdroj: http://www.csio.cz