Nemoci
Zažívací -
Kolika se projevuje bolestmi v břiše. Kůň se často válí a kope se do břicha. Je často způsobena špatným zažíváním v důsledku změn ve stravování, pohybem následujícím příliš brzo po krmení nebo přítomnosti červů. Kolika může být i smrtelná, a proto ihned, jakmile získáte podezření, že jí kůň trpí, zavolejte veterináře. Měli byste změnit složení krmiva nebo koně odčervit.
Střevní paraziti jsou jedním z nejběžnějších příčin zhoršení zdravotního stavu. Strongylus vulgaris, roupi, plicní střečci a tasemnice mohou způsobit zdravotní potíže. Kůň si pak dře ocas, kašle, trpí kolikou, chudokrevností, a dokonce může i uhynout.
Řádky jsou onemocnění, při kterém koni oteče horní patro. Membrána patra vylučuje lubrikační tekutina, která se nazývá mukus. Ta koni brání v přijímání potravy a koni může krmení vypadávat z tlamy.
Dušení je vážný problém, většinou způsobený suchou potravou nebo předmětem vzpříčeným v krku. Tento problém je nutno ponechat na veterináři.
Dýchací -
Kašel bývá způsoben virovou infekcí. Může trvat dlouho a být velmi úporný. Některé druhy kašle jsou způsobeny alergiemi na houby nebo spory obsažené v seně a slámě. Kůň by v tomto stavu neměl pracovat.
Chronická obstruktivní pulmonální choroba je způsobena alergickou reakcí na plísňové spory. Pomůže odpočinek a antibiotika a rovněž je nutné zajistit bezprašné prostředí.
Hříběcí je vysoce nakažlivé onemocnění především hříbat. Vysoká horečka je vystřídána nosním katarem, oteklými uzlinami a abscensy. Kůň by měl být izolován a léčen antibiotiky až do úplného vyléčení.
Koňská chřipka je virové onemocnění. Kůň by měl být izolován a měl by odpočívat. V ideálním případě by měli být všechny koně proti chřipce očkováni.
Kožní -
Vši jsou na jaře běžným koňským cizopasníkem. Způsobují svědění. Srst je matná a může dojít i k úbytku váhy. Všechny zasažené plochy je dobré ošetřit zásypem proti blechám a po 14 dnech znovu opakovat.
Svrab je silně nakažlivá choroba, způsobená parazitickými roztoči. K běžným příznakům patří svědění, mokvající strupy a vypadávání srsti. Lékař předepíše speciální krémy nebo koupele.
Svěděnka je reakce na kousnutí určitého druhu mušky, která je aktivní od dubna do října. Tomuto problému lze předcházet tak, že koně zavřete do stáje brzy navečer a stáj vystříkáte repelenty.
Střečci kladou vajíčka pod kůži koně. Larvy proniknou kůží a způsobí bolestivé puchýře. Larvy se musí chirurgicky odstranit.
Kopřivka neboli urticara je většinou náhlá alergická reakce na rostliny, hmyzí kousnutí nebo změny v potravě. Těžké případy vyžadují pozornost veterináře.
Trichofytóza je vysoce nakažlivé plísňové onemocnění, kterým se mohou nakazit i lidé. Léčí se protiplísňovými obklady a speciálními léky. Kůň by měl být izolován a všechny jeho věci by měli být vydezinfikovány.
Bahenní horečka je bakteriální infekce projevující se v bahnitých či mokrých podmínkách. Nohy a břicho jsou pokryty strupy, které skrývají infekci.
Dešťová nemoc je obdobná nemoc jako bahenní horečka, ale boláky pokrývají záď koně.
Problémy s končetinami -
Problémy s končetinami se projevují mnoha způsoby. Často i nejslabší podezření na zánět nebo drobné otoky mohou ukazovat na vážné šlachové onemocnění. Akutní kulhání rozeznáte pozorováním koně, který klusá směrem od vás a k vám. Všímejte si propadlé zádě a kývání hlavy.
Periostitida jsou drobné kostěné výrustky, které se objevují v horní části nártní kosti. Jsou způsobeny nárazem nebo namáháním, zlomeninou či nerovnováhou minerálů. Kůň by měl zůstat v klidu, denně dostávat studené obstřiky a kaolinové obklady.
Zlomená kolena jsou často způsobena klopýtnutím nebo pádem. Měl by být přivolán zvěrolékář.
Strouhání se nazývají rány na nártním kloubu způsobené úderem kopyta druhé nohy. V tomto případě pomohou strouhací kamaše a vhodné okování, dokud se rána nezahojí.